Бучковски: Можеме да ја промениме иднината

Специјалниот претставник на македонската влада за решавање на споровите со Бугарија, Владо Бучковски во изјава од Софија посочи дека Македонија останува посветена на целосната имплементација на Договорот за добрососедство.

Тој во заедничката изјава со бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, посочи дека е свесен оти довербата е изгубена, но дека ќе работи на нејзиното враќање.

Во наредниот период време е да бидеме повеќе горди на сработеното, на дела, отколку на суетни зборови. Ниту јас, ниту г-ѓа Захариева не можеме да ја смениме заедничката историја, но можеме да ја смениме работата во областа на инфраструктурата, заедничките капитални проекти, соработката во образованието, науката и културата, посилна соработка кон зближување на двата народа и тоа ќе го сториме искрено

Владо Бучковски
loading...

Останати вести

Шилегов под лупа на антикорупционерите

admin

489 новозаразени и 26 починати од Ковид-19 во Македонија

admin

МОН ќе го унапредува стручното образование преку грантови и проекти

Elena Daskalova