Вучиќ: Знам кој ме прислушува

Откако обелодени дека го прислушуваат, српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за српски Курир посочи дека знае кој стои зад таа акцја и дека за тоа е потребна итна и темелна истрага.

Вучиќ вели дека е прислушуван година и пол, како и дека имал докази за тврдењето – сопствени снимени разговори. Според него, прислушувањето на претседател на една држава е тешко кривично дело и претставува обид за уривање на уставниот поредок. Додава дека тоа е државен удар, па затоа мора да има епилог на таа приказна.

„Знам дека сум прислушуван и имам докази. Имам сопствени снимени разговори, затоа што некои мислеа дека може да го избришат или да го скријат тоа. Верувам дека надлежните органи ќе го испитаат тоа и доколку има недвосмислено кршење на законот, тие кои го сториле тоа, кривично ќе одговараат“, рече Вучиќ за српскиот весник Курир.

loading...

Останати вести

Жена го кршела владиниот автомобил кој го користи Груби

admin

По 20 часа расправа, прекината седницата за спорот меѓу Владата и Макпетрол

admin

Позитивен на коронавирус и со решение за изолација излегол да гласа во Штип

admin