„Ивермектин“ од денска во аптеките

Лекот „Ивермектин“ од денеска е достапен низ аптеките во Македонија, кажа министерот за здравство, Венко Филипче на денешното отворање на модуларната болница во Кичево.

„Овој лек е ефикасен за Ковид-19 и треба да се зема ислучиво по препорака на матичен лекар“, посочи Филипче.

Овој лек се споменува од почетокот на годината, а набавката била извшрена вчера.

loading...

Останати вести

Филипче: Вакцините се развиени по безбедносни протоколи и процедури

admin

Заев и министрите ќе одговараат на пратенички прашања

admin

Каракачанов: Ако Македонците се наречат марсовци, дали и Цар Самоил ќе биде од Марс?

admin