Отплови „Панонскиот морнар“: Балканот се простува од Ѓорѓе Балашевиќ

Повеќе српски и хрватски медиуми, меѓу кои и Дневник.хр, ја објавија веста дека легендарниот Ѓорѓе Балашевиќ починал на 68-годишна возраст.

Тој бил позитивен на коронавирусот и иако биле преземени сите медицински мерки, неговата состојба секој ден се влошувала. Тој прво се лечел во домашни услови, но откако симптомите се влошиле, бил примен во Инфективната клиника во Белград.

Пред две години тој преживеа инфаркт и подолго време беше во болница во Сремска Каменица, при што му биле вградени стентови.

Со децении Балашевиќ е омилен пејач, текстописец, поет, актер и режисер, а со својата кариера заслужено се стекна со епитетот легенда на бившите југословенски простори.

Тој неколкупати ги полнеше концертните сали во Македонија, а билетите за неговите настапи беа веднаш распродавани.

loading...

Останати вести

Дали претера? Погледнете како Кајли Џенер ја украси својата луксузна вила

Elena Daskalova

Шер открива: За малку ќе бев убиена во Њујорк

Elena Daskalova

Инспиративни аудио-приказни со Меган и Хари

Elena Daskalova