Позитивен на коронавирус и со решение за изолација излегол да гласа во Штип

Лице позитивно на Ковид-19 излегло на изборите во Штип да гласа и покрај тоа што веќе имало решение за изолација. И покрај барањето од страна на набљудувачите гласањето на гласачкото место 2276 да биде прекинато, Општинската изборна комисија не го прифатила тоа.

За случајот, пријавено е и во Министерството за внатрешни работи, а полицијата одма отишла на местото на настанот.

Освен полицијата, известена е и Државната изборна комисија, по што гласањето продолжило. Лицето пак, се вадело дека повеќе нема симптоми, па затоа во консултација со доктор, излегло да гласа.

loading...

Останати вести

Четворица приведени за „Јавна соба“, на Телеграм нова група за членовите

admin

Левица побара Уставниот суд да ја укине функцијата „прв вицепремиер“

admin

(ВИДЕО) Заев: Во 2021 година носиме европски стандарди дома

admin