Полицијата нашла дрога, куршуми и пушка кај 20-годишен пробиштипјанец

Полицијата од Пробиштип вчера го лишила од слобода А.Д.(20) од Пробиштип, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.

Како што соопшти МВР, вчера од страна на полициски службеници од ОВР Пробиштип, во координација со полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи во СВР Штип, а по добиена судска наредба, извршиле претрес во дом и други простории на две локации во Пробиштип во кој престојува А.Д.(20) од Пробиштип, при што пронајдени и одземени биле: марихуана, амфетамин, 5 малокалибарски куршуми, 5 празни рамки за автоматска пушка, тромблонски додаток за автоматска пушка, воздушна пушка марка „кандар“ калибар 5,5 мм и 200 дијаболи за воздушна пушка.

Од таму додаваат дека се работи на документирање на случајот, по што против А.Д. ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

loading...

Останати вести

Австралија повторно се затвори, нема излегување ниту за Нова година

admin

Заев – Јанакакис: Поддршка за пристапниот процес во ЕУ, политичката волја за решенија е европски начин на однесување

admin

Истрагата ќе го бара „кртот“ кој го информирал Мијалков за притворот

admin