Србија добива дополнителни 500 илјади дози од кинеската вакцина

Дополнителни 500.000 дози кинески вакцини од компанијата „Sinopharm“ синоќа пристигнаа во Србија.

Премиерката Ана Брнабиќ и амбасадорката на Кина, Чен Бо ја пречекаа пратка на аеродромот во Белград.

Брнабиќ ѝ се заблагодари на Кина за донацијата.

„Денес, кога го дочекуваме овој контингент, значи дека имаме милион и пол вакцини „Sinopharm“ – рече таа.

loading...

Останати вести

Заев: На почетокот на 2021 година почнува изградбата на интерконекторот со Грција, се приклучуваме на Александрополис и отвораме можности за други извори на гас

admin

Во гаснењето на пожарот во Глобал на помош дошле пожарникари од околните градови

admin

Оздравените даруваат конвалесцентна плазма, третирани стотици пациенти

Elena Daskalova