Стигнува втората пратка вакцини од Србија

Министрите за здравство на Македонија и Србија, Венко Филипче и Златибор Лончар ќе се сретнат на граничниот премин Табановце, каде ќе биде предаден вториот дел од донацијата на фајзеровите вакцини.

Првата пратка од 4.680 дози пристигнаа пред десет дена, а кога српскиот претседател Александар Вучиќ му ги предаде дозите на премиерот Зоран Заев на истиот граничен премин.

Со фајзеровата вакцина почна и имунизацијата во Македонија. Првите дози ги примија здравствените работници, а откако официјално во земјава ќе пристигнат и дозите кои владата ги нарача, ќе се почне со вакцинација на населението. Први на листата се лицата над 70 години и лицата кои имаат хронични болести.

loading...

Останати вести

Научна студија: Ковид-19 е трипати посмртоносен од обичниот грип

admin

Бугарија од секоја пратка ќе донира вакцини против коронавирус за Македонија

admin

Приведен државјанин на Албанија за фалсификувана возачка дозвола

admin