Тестирана нова вакцина против коронавирусот, се очекува нејзино одобрување

Агенцијата за храна и лекови од САД даде позитивна оценка по тестирањето на вакцината на производителот „Џонсон и Џонсон“.

Сепак, се очекува и мислењето на групата независни експерти, кои треба да се состанат во петок, за да се одлучи дали овој производител ќе добие дозвола да ја произведува и дистрибуира оваа вакцина низ светот.

Според досега познатите податоци, таа е ефикасна и против повеќето од мутациите кои се појавија, бидејќи при нејзиното развивање се земени предвид и научните факти дека кога еден вирус ќе мутира и ќе се адаптира на новонастанатата состојба, станува отпорен на досега познатите методи за справување со него.

loading...

Останати вести

На 28 март на вонреден конгрес ќе се гласа доверба на Мицкоски во ВМРО-ДПМНЕ

admin

Брнабиќ, Кишиќ и Кон примија вакцина, почна имунизацијата во Србија

admin

Пендаровски: Згрозени сме од „Јавна соба“, да дејстуваме веднаш

admin