Connect with us

Видео

(ВИДЕО) Левандовски со хет-трик ја однесе Полска на СП

Репрезентацијата на Полска обезбеди пласман на Светското првенство во Русија откако ја декласраше Ерменија со 6:1.

Херој за Полјаците беше Роберт Левандовски кој со хет-трик влезе во историјата како на полскиот фудбал како најдобар стрелец на сите времиња.

Полјаците дојдоа во водство преку Камил Гросицки, по што на сцена стапи Левандовски со два гола за 15 минути. Играчот на македонскиот шампион Вардар, Хамбарѕумјан, донесе надеж за домаќините со гол во 39 минута, но во второто полувреме овие надежи беа уништени. Јакуб Блажчиковски додаде уште еден гол, Левандовски го комплетира хет-трикот, а Рафал Волски во 89 минута го постигна и шестиот гол за гостите.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Актуелно