Connect with us

Македонија

(ВИДЕО) Истрага на СЈО за „Странските служби“ на Груевски

Специјалното јавно обвинителство отвори истрага со име „Странски служби“ против 2 лица за злоупотреба на службената положба и овластување.

– Во октомври и ноември 2014 година по барање на еден од осомничените странска компанија изготвила извештај дека на подрачјето на град Скопје детектирале клонирани, односно дупли базни станици за прислушување. Ваквиот извештај требало да ја потврди тезата на поранешниот државен врв дека присушувањето го вршеле странски служби, појасни обвинителката Фатиме Фетаи денеска на прес конференција.

Актуелно