Нимиц ги почна средбите со државниот врв, прво со Иванов

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, со средба со претседателот Ѓорге Иванов во вилата „Водно“, претпладнево ја почна серијата разговори со македонскиот државен и политички врв.

По разговорите со Иванов, Нимиц ќе има одделни средби и со премиерот Зоран Заев, со министерот за надворешни работи Никола Димитров, како и со претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети.

Официјална изјава за посетата и ефектите од разговорите во Скопје медијаторот Нимиц, според најавите од МНР, ќе даде по средбата со министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Тој во Македонија дојде вчера и по пристигнувањето само кусо порача дека „по Атина очекува добри разговори и во Скопје“.