Connect with us

Македонија

Нова рунда преговори за името

Утре во Скопјее претставници на повеќе министерства ќе седнат на иста маса за нова рунда преговори за името.

Меѓу претставниците, ќе има и високи функционери од македонското и грчкото министерство за надворешни работи.

Од Грција претходно ги поздравија преименувањето на автопатот и аеродромот во Петровец и најавија нова средба на министрите за надворешни работи на девете земји.

Премиенувањето дојде по средбата на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос.

Актуелно