Connect with us

Македонија

Сончево со температура до 22 степени

Времето денеска ќе биде претежно сончево и релативно топло со слаб до умерен јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од -2 до 4 степени, а дневната од 12 до 22 степена.

Утре во попладневните часови, најпрво во западните делови, ќе има повремени врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет. Локално ќе има услови за појава на грмежи проследени со краткотраен пороен дожд. Ќе дува умерен, на места засилен јужен ветер.

Утринската температура ќе се движи од 4 до 10 степени, а дневната од 14 до 21 степен.

Во наредните два дена ќе има слаб локален дожд, а дневните температури ќе опаднат за неколку степени.

Актуелно