Илија Димовски прв пат седнува на обвинителна клупа

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски дојде на судењето за случајот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство, пишува Фокус.

Ова е прво обвинение за Димовски, кој е еден многуте функционери на ВМРО-ДПМНЕ кои се обвинети за за злостроничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања во 2012 година.

Меѓу обвинетите се и екс лидерот на партијата, Никола Груевски, како и Мартин Протуѓер, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска. Обвинет во „Титаник“ е и градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко.

Извор: Фокус