Што значат имињата на познатите градови: Берлин – Мочуриште, Минск – Пазар…

Во светот постојат 7.106 живи јазици, па агенцијата „On The Go Tours“ одлучи да се позанимава со буквален превод на имињата на дел од поголемите градови во светот.

– Кандахар (Авганистан) – Александар Велики
– Лисабон (Португалија) – Безбедно пристаниште
– Берлин (Германија) – Мочуриште
– Тирана (Албанија) – Дневник
– Луанда (Ангола) – Данок
– Буенос Аирес (Аргентина) – Добар ветер
– Виена (Австрија) – Белата тврдина
– Баку (Азербејџан) – Град на ветерот
– Дака (Бангладеш) – Мало грмушесто дрво
– Брисел (Белгија) – Куќа во мочуриштето
– Сараево (Босна и Херцеговина) – Двор, палата
– Рио де Жанеиро (Бразил) – Јануарска река
– Софија (Бугарија) – Мудрост
– Богота (Колумбија) – Посеани полиња
– Сантијаго де Куба (Куба) – Свети Јаков од плодната земја
– Копенхаген (Данска) – Трговско пристаниште
– Каиро (Египет) – Победник / Победнички
– Лаутока (Фиџи) – Удар на копје / Околу бикот
– Акра (Гана) – Мравки
– Гватемала Сити (Гватемала) – Град на шумата
– Тегусигалпа (Хондурас) – Сребрена планина / Местото каде што живее елитата
– Будимпешта (Унгарија) – Водена печка
– Рејкјавик (Исланд) – Залив на чад
– Делхи (Индија) – Праг
– Лос Анџелес (САД) – Ангели
– Берн (Швајцарија) – Мечка
– Тихуана (Мексико) – Покрај море
– Пекинг (Кина) – Северна престолнина
– Џакарта (Индонезија) – Целосна победа
– Даблин (Ирска) – Црн базен
– Рим (Италија) – Силен / Храбар
– Најроби (Кенија) – Земја на студената вода
– Монровија (Либерија) – Именувана е по поранешниот американски претседател Џејмс Монро
– Вилнус (Литванија) – Голем бран
– Луксембург – Мал замок
– Куала Лумпур (Малезија) – Калливо устие
– Монако (Монако) – Монах / Самотија
– Минск (Белорусија) – Пазар
– Подгорица (Црна Гора) – Под планината
– Амстердам (Холандија) – Брана / Насип на Амстел
– Осло (Норвешка) – Ливада на боговите
– Нгерулмуд (Палау) – Земја на ферментирани риби
– Манила (Филипини) – Земја на расцутени мангрови
– Букурешт (Романија) – Град на радоста
– Дакар (Сенегал) – Дрво тамаринд / Земја на засолниште
– Сингапур (Сингапур) – Град на лавови
– Блумфонтеин (ЈАР) – Фонтана на цвеќе
– Севиља (Шпанија) – Рамница
– Картум (Судан) – Крај на сурлата на слонот
– Парамарибо (Суринам) – Големи речни жители
– Дамаск (Сирија) – Добро наводнето земјиште
– Бангкок (Тајланд) – Округ на диви сливи
– Ашхабад (Туркменистан) – Град на љубовта
– Фунафути (Тувалу) – Банана
– Абу Даби (Обединети Арапски Емирати) – Татко на газела
– Монтевидео (Уругвај) – Ја видов планината
– Хараре (Зимбабве) – Оној кој не спие