Силен земјотрес во Грција, почуствуван во Македонија и Албанија

Силен земјотрес утрово во 9.12 часот ја погоди Грција во околината на градовите Трикала и Лариса.

Според американскиот геолошки институт, земјотресот бил со јачина од 5,4 степени по Рихтеровата скала, а истиот бил почуствуван и во соседна Албанија. Во Македонија пак, земјотресот бил почуствуван со јачина од 3 степени според Европската макросеизмичка скала.

За сега нема информации за евентуални оштетувања или повредени.