Приведен возачот на автобусот за автобуската кај Ниш

Возачот на автобусот, кој се судри со воз кај Ниш, бил уапсен и му било одредено притвор до 30 дена, пренесува сропски Курир.

Неофицијално, тој тврдел дека погледнал добро дали доаѓа воз пред да помине. Наводно неговата изјава е спротивна на тоа што покажале камерите, дека додека минувал преку пругата тој гледал само пред себе.

Нему му се закануваат до осум години затвор.

Во трагедијата починале седум лица, меѓу кои и двајца тинејџери.