Connect with us

Македонија

Ставридис: Македонија е следна држава што ќе влезе во НАТО

Македонија е следна држава која што ќе влезе во НАТО, изјави поранешниот командант на Алијансата, Џејмс Ставридис, кој вели дека тоа би бил и следен чекор кон обединување и јакнење на Балканот.

– Се надевам дека Грција ќе биде во состојба со Македонија да го реши спорот околу името, што ќе ја отвори вратата Македонија да стане дел од НАТО. Сметам дека Македонија ќе се приклучи кон Алијансата – рече Ставридис за Гласот на Америка.

И американскиот потпретседател Мајк Пенс, во името на претседателот Доналд Трамп, претходно овој месец во телефонски разговор со премиерот Зоран Заев, ја повторил поддршката за евроатлантските интеграции на Македонија.

„Пенс рече дека САД продолжуваат да ги поддржуваат евроатлантските стремежи на Македонија, и го охрабри Заев да продолжи со приоритетните реформи што ќе го забрзаат патот на Македонија во тој правец, соопшти тогаш Белата куќа.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Актуелно