(ВИДЕО) Русија гради огромен мост што ќе ги поврзува полуостровите Керч и ТаманСвет

(ВИДЕО) Русија гради огромен мост што ќе ги поврзува полуостровите Керч и Таман

На Крим во тек се неверојатни градежни работи, каде со бродови се пренесуваат 5.500 тони тешките делови од новиот мост,…

Вирусот откриен пред 100 години може да ги замени антибиотицитеЗабава

Вирусот откриен пред 100 години може да ги замени антибиотиците

Се очекува дека резистенцијата на антибиотици, односно, феноменот кога бактериите престануваат да реагираат на лекот, ќе стане главната причина за…

Трамп на Девествените острови имал средба со „самиот себе“Забава

Трамп на Девествените острови имал средба со „самиот себе“

Претседатлот на САД, Доналд Трамп изјави дека се сретнал со претседателот на Девствените Острови, што значи деке имал средба со…

10 работи кои смее да ги прави само кралицата Елизабета II: Може да одземе чие било детеЗабава

10 работи кои смее да ги прави само кралицата Елизабета II: Може да одземе чие било дете

Кралицата Елизабета II е позната ширум светот како едноставен и достоен монарх. Поради нејзината титула, има многу привилегии и таа…

Зошто некои луѓе зборуваат во сон?Забава

Зошто некои луѓе зборуваат во сон?

Луѓето кои зборуваат во сон претежно пцујат и се караат со некого, покажуваат податоците од една нова француска студија, која…

(ВИДЕО) Полицијата во Дубаи тестира нова опрема – летачки мотоциклиЗабава

(ВИДЕО) Полицијата во Дубаи тестира нова опрема – летачки мотоцикли

Полицијата во Дубаи, која од претходно поседува патролни автомобили Lamborghini, автоматски роботи и офицери, одлучи да лета со помош на…

Кога е најдобро време да се испие првото кафе?Забава

Кога е најдобро време да се испие првото кафе?

Утринското кафе е првата работа по која посегаме веднаш штом се пробудиме, бидејќи едноставно не можеме да го замислиме почетокот…

(ВИДЕО) Како изгледа паметниот пешачки премин на иднината?Забава

(ВИДЕО) Како изгледа паметниот пешачки премин на иднината?

Во Лондон е тестиран прототипот на футуристичката “зебра” со променливи ЛЕД светла кои се вградени во коловозот наместо класичната бела…

IKEA лансираше мебел линија за домашни миленициЗабава

IKEA лансираше мебел линија за домашни миленици

Шведскиот гигант IKEA креираше мебел линија за домашни миленици наречена LURVIG и е наменета за највлакнестите членови на семејството. Мебелот…

Електрана во Исланд што елиминира повеќе CO2 од што произведуваЗабава

Електрана во Исланд што елиминира повеќе CO2 од што произведува

Во Исланд започна со работа првата електрана во светот која елиминира повеќе јаглерод диоксид отколку што произведува. Пилот програмата, која…