Дубаи го тестираше првото такси без возачСвет

Дубаи го тестираше првото такси без возач

Дубаи го изврши првиот тест на летало-такси без возач (волокоптер), со што емиратот сака да стане пионир во таа област…

Зборувањето со себе не ве прави луди, туку попаметниЗабава

Зборувањето со себе не ве прави луди, туку попаметни

Веројатно кога ќе видите некој што си зборува самиот со себе, ви паѓа чудно. Но тој можеби е еден чекор…

(ВИДЕО) Спречен најголемиот грабеж на банка во историјатаЗабава

(ВИДЕО) Спречен најголемиот грабеж на банка во историјата

Грабеж на банка во Сао Паоло, подготвуван по стариот, добар метод копање на тунел е спречен, но да успееше ќе…

Тинејџери се кандидираат за гувернер на КанзасСвет

Тинејџери се кандидираат за гувернер на Канзас

За нов гувернер на Канзас на изборите закажани за идната година, се кандидираа тројца тинејџери, меѓу кои и 17-годишниот републиканец…

Цунами пренело 300 вида од Јапонија во САДСвет

Цунами пренело 300 вида од Јапонија во САД

Мегацунамито што во 2011 година ја погоди Јапонија, на другата страна на Тихиот Океан пренело 300 јапонски морски видови животни…

Кинеска древна чинија продадена за 37,7 милиони долариЗабава

Кинеска древна чинија продадена за 37,7 милиони долари

Порцеланска чинија од периодот на кинеската династија Сонг (960-1127), e продадена дeнeска на аукција, за 37,7 милиони долари, што е…

Истражување: Работниот ден треба да трае 3 часаЗабава

Истражување: Работниот ден треба да трае 3 часа

Едно британско истражување кое опфатило 1.989 службеници кои работат во канцеларија, покажа дека вообичаениот осум часовен работен ден е непотребно…

Убиени шест жители на Малави под сомнеж дека се вампириЗабава

Убиени шест жители на Малави под сомнеж дека се вампири

Шест жители на областа Муланџе во африканската држава Малави биле убени во текот на септември поради сомнеж дека се вампири.…

(ВИДЕО) Се фрлил од 19. кат за да не плати хотелска сметкаВидео

(ВИДЕО) Се фрлил од 19. кат за да не плати хотелска сметка

Маж во Кина се фрлил од хотелската соба на 19. кат врз телефонски кабли за да не ја плати сметката…

НАСА избра нова порака што ќе се шири низ ВселенатаСвет

НАСА избра нова порака што ќе се шири низ Вселената

Американската вселенска агенција НАСА го прогласи победникот на конкурсот за порака која ќе биде испратена до сондата Војаџер 1, лансирана…