„Југохром“ ќе почне со работа во мај или јуни наредната годинаЕкономија

„Југохром“ ќе почне со работа во мај или јуни наредната година

„Југохром“ од Јегуновце треба да почне со работа кон крајот на мај или почетокот на јуни наредната година, со поставен…

Георгиевски реагира на кандидатурата на Грујовски за претседател на ССМЕкономија

Георгиевски реагира на кандидатурата на Грујовски за претседател на ССМ

Претседавачот на Советот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) Лазе Георгиевски денеска писмено реагираше во врска со кандидатурата на…

Раководителите на градежните фирми очекуваат пониски цени и помалку вработениЕкономија

Раководителите на градежните фирми очекуваат пониски цени и помалку вработени

Намалување на продажните цени во градежништвото во наредниот период, но и на бројот на вработени, очекуваат раководителите на градежните фирми.…

Во август помалку одобренија за градење, поголема вредноста на објектитеЕкономија

Во август помалку одобренија за градење, поголема вредноста на објектите

Во август годинава се издадени 232 одобренија за градење, што е за 6,8 проценти помалку во однос на август лани,…

Конференција за социјални иновации во СкопјеЕкономија

Конференција за социјални иновации во Скопје

Говорници од Австрија, Албанија, Босна и Херцеговина, Велика Британија, Македонија, Полска, Србија и Шведска, во форма на ТЕД говори ќе…

Билал Касами вети економски инкубатори и училиште во Мала РечицаЕкономија

Билал Касами вети економски инкубатори и училиште во Мала Речица

Кандидатот за градоначалник на Тетово од БЕСА и лидер на партијата, Билал Касами, пред жителите на Мала Речица го претстави…

До 24 октомври сите граѓани ќе имаат евтина тарифаАктуелно

До 24 октомври сите граѓани ќе имаат евтина тарифа

Дел од граѓаните неделава добија евтина струја и преку ден од 14 до 16 часот. Екипите на ЕВН Македонија од…

СДСМ: Проблемот со „Колска“ е наследен од претходната влада, а сега е во фаза на решавањеЕкономија

СДСМ: Проблемот со „Колска“ е наследен од претходната влада, а сега е во фаза на решавање

СДСМ со писмено соопштение реагира на денешната прес-конференција на Марјан Стојановски од ВМРО-ДПМНЕ во врска со фабриката „Колска“. „Лицемерното ВМРО-ДПМНЕ…

Завршува времето на евтини кредити – предвидуваат банкаритеЕкономија

Завршува времето на евтини кредити – предвидуваат банкарите

Завршува времето на евтини кредити. Каматните стапки се на историски најнсико ниво во моментов насекаде во светот. Глобалниот финансиски пазар…