(ВИДЕО) Русија гради огромен мост што ќе ги поврзува полуостровите Керч и ТаманСвет

(ВИДЕО) Русија гради огромен мост што ќе ги поврзува полуостровите Керч и Таман

На Крим во тек се неверојатни градежни работи, каде со бродови се пренесуваат 5.500 тони тешките делови од новиот мост,…

Избори во Австрија: Курц станува најмладиот лидер на држава во светотСвет

Избори во Австрија: Курц станува најмладиот лидер на држава во светот

Себастијан Курц, 31-годишниот конзервативец, ќе стане новиот канцелар на Австрија, откако неговата Народна партија (ОВП) освои 31,5% од гласовите на…

Авион се сруши при слетување на Брегот на Слоновата Коска, четворица загинатиСвет

Авион се сруши при слетување на Брегот на Слоновата Коска, четворица загинати

Четири лица загинаа, а шестмина се повредени откако товарен авион, се урна во морето во близина на меѓународниот аеродром во…

Столтенберг: Воена акција против Северна Кореја би била со катастрофални последициСвет

Столтенберг: Воена акција против Северна Кореја би била со катастрофални последици

Евентуална воена интервенција против Северна Кореја би имала катстрофални последици, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Неговиот коментар…

Амано: Во моментов Иран е под најсилниот режим за нуклеарна проверкаСвет

Амано: Во моментов Иран е под најсилниот режим за нуклеарна проверка

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Јукија Амано, ги оспори тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека…

Ураганот Офелија ќе ја погоди ИрскаСвет

Ураганот Офелија ќе ја погоди Ирска

Ураганот Офелија, преку Атлантскиот океан се движи кон Европа. Прва може да биде погодена Ирска, кон почетокот на следната недела.…

Во бомбашки напад во Сомалија загинаа 20, а повредени се 15 лицаСвет

Во бомбашки напад во Сомалија загинаа 20, а повредени се 15 лица

Најмалку 20 лица загинаа, а 15 се повредени во експлозија на камион-бомба во центарот на главниот град на Сомалија, Могадишу.…

Јункер отворено: Не сакам независност на КаталонијаСвет

Јункер отворено: Не сакам независност на Каталонија

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека не сака Каталонија да стане независна, бидејќи тоа би поттикнало и други…

Русија и Саудиска Арабија наскоро ќе го потпишат договорот за С-400Свет

Русија и Саудиска Арабија наскоро ќе го потпишат договорот за С-400

Русија и Саудиска Арабија се очекува да го потпишат договорот за снабдување со руски напредни проектили за противвоздушна одбрана С-400,…

Ирански генерал порачува: Ќе го „закопаме“ ТрампСвет

Ирански генерал порачува: Ќе го „закопаме“ Трамп

Командант на Иранската специјална единица „Кудс“, која е дел од Иранската револуционерна гарда, порача дека неговите сили „закопале многумина“ што…