Белата куќа смета дека не е време за дијалог со ПјонгјангСвет

Белата куќа смета дека не е време за дијалог со Пјонгјанг

Белата куќа оцени дека не е време за дијалог со Северна Кореја, додавајќи дека државниот секретар Рекс Тилерсон ја има…

Шкотска ја поддржа независноста на КаталонијаСвет

Шкотска ја поддржа независноста на Каталонија

На шпанската покраина Каталонија треба да и се дозволи да ја одреди својата иднина, а покажаните силни чувства на Каталонците…

Каталонија во генерален штрајк поради референдумското насилствоСвет

Каталонија во генерален штрајк поради референдумското насилство

Голем број на Каталонци денеска се очекува да стапат во штрајк, како осуда на полициското насилство на „нелегалниот“ референдум за…

Пронајдена експлозивна направа во ПаризСвет

Пронајдена експлозивна направа во Париз

Францускиот министер за внатрешни работи во вторник соопшти дека полицијата уапсила поголем број луѓе по откривањето на експлозивна направа поkрај…

Убиецот од Лас Вегас кај себе имал 23 парчиња оружје, во домот уште 19Свет

Убиецот од Лас Вегас кај себе имал 23 парчиња оружје, во домот уште 19

Покрај оружјето, Педок поседувал уреди за забрзување на вооружениот оган, што се поставува на полу-автоматското огнено оружје, па тоа работи…

Русија и САД ќе градат прва лунарна вселенска станицаСвет

Русија и САД ќе градат прва лунарна вселенска станица

Русија и САД се договорија денеска за соработка во проектот на НАСА за изградба на прва лунарна вселенска станица, како…

Дали Тројанската војна навистина се случи во Турција?Свет

Дали Тројанската војна навистина се случи во Турција?

Гардијан – Лондон Рустем Аслан, главен археолог на локалитетот „Троја“, смета дека е на чекор до докажување дека токму тоа…

(ВИДЕО) Пјонгјанг од еден поинаков аголСвет

(ВИДЕО) Пјонгјанг од еден поинаков агол

Арам Пан е фотограф од Сингапур кој што стана познат по тоа што е еден од ретки странци кој редовно…

ВИДЕО: Kаталонските полицајци плачат додека ги чуваат граѓаните од шпанската полицијаСвет

ВИДЕО: Kаталонските полицајци плачат додека ги чуваат граѓаните од шпанската полиција

Каталонските полицијци, за време на референдумот за независност се обидуваа да ги одбранат сограѓаните од бруталното тепање, а некои од…

Ирачките Курди формираа Совет по референдумотСвет

Ирачките Курди формираа Совет по референдумот

Лидерите на ирачките Курди формираа политички совет за прашања поврзани со референдумот за независност кој се одржа и покрај големото…