Пике: Гласав, ова што се случува во Барселона е срамАктуелно

Пике: Гласав, ова што се случува во Барселона е срам

Ова што денеска се случува во Барселона е срам, а сликите тоа најдобро го покажуваат, изјави капитенот на Барселона, Жерард…

(ВИДЕО) Крв наместо референдум, полицијата со гумени куршуми против каталонцитеАктуелно

(ВИДЕО) Крв наместо референдум, полицијата со гумени куршуми против каталонците

Шпанската полиција со гумени куршуми се обиде да го спречи референдумот за независтност во Каралонија, рече каталонскиот лидер Карлес Пучдемон.…

Полицијата затвори 1.300 избирачки места во училишта во КаталонијаСвет

Полицијата затвори 1.300 избирачки места во училишта во Каталонија

Шпанските власти соопштија денеска дека полицијата затворила 1.300, од вкупно 2.315 училишта во Каталонија, кои биле подготвени како гласачки места…

Фетулах Ѓулен е првообвинет и за секс скандалСвет

Фетулах Ѓулен е првообвинет и за секс скандал

По седумгодишна истрага, турското обвинителство покрена обвинение во врска со објавените интимни видео и аудио записи на претставници на опозицијата,…

Русија ќе гради ѕид на границата меѓу Крим и УкраинаСвет

Русија ќе гради ѕид на границата меѓу Крим и Украина

Русија планира да подигне ограда меѓу Крим и Украина, објавија руските медиуми. Пограничната управа на Федералната служба за безбедност на…

Каталонци „окупираат“ училишта во пресрет на референдумотАктуелно

Каталонци „окупираат“ училишта во пресрет на референдумот

Приврзаници на независноста на Каталонија „окупираа“ денеска неколку училишта во Барселона кои се одредени да бидат места за гласање на…

Света Гора му откажа гостопримство на ЦипрасСвет

Света Гора му откажа гостопримство на Ципрас

Администрацијата на Света Гора одби да го прими во официјална посета грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој во средата требаше таму…

Палестина стана членка на ИнтерполАктуелно

Палестина стана членка на Интерпол

Интерпол ја прими Палестина за своја членка, потег на кој Израел остро му се спротивставува. „Државата Палестина и Соломонските Острови…