Судска грешка: Американец ослободен по 23 години затворСвет

Судска грешка: Американец ослободен по 23 години затвор

Амерканецот Ламонти Меклентајер е ослободен од затвор по 23 години кои ги поминал таму поради судска грешка. Тој во 1994…

Сириската армија го презеде градот Ал Мајдан од ИДСвет

Сириската армија го презеде градот Ал Мајдан од ИД

Сириската армија денеска со своите сојузници го презеде градот Ал Мајдан од екстремистичката Исламска држава. Сириските медиум повикувајќи се на…

Светот загрижен за планот на Tрамп да го напушти иранскиот нуклеарен договорСвет

Светот загрижен за планот на Tрамп да го напушти иранскиот нуклеарен договор

Најавите на американскиот претседател Доналд Трамп дека се подготвува да го напушти нуклеарниот договор со Иран, го загрижи светот. Франција,…

Шпанија ќе ја преземе контролата врз Каталонија ако добие нејасен одговорСвет

Шпанија ќе ја преземе контролата врз Каталонија ако добие нејасен одговор

Шпанската влада ќе ја преземе контролата врз Каталонија ако регионалниот лидер Карлес Пуџдемон одговори двосмислено на прашањето од Мадрид дали…

Ердоган бара од ЕУ да каже дали е за или против членството на ТурцијаСвет

Ердоган бара од ЕУ да каже дали е за или против членството на Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган побара од лидерите на земјите членки на ЕУ да се изјаснат дали се за или…

Тројца ученици повредени при напад во училиште во ИстанбулСвет

Тројца ученици повредени при напад во училиште во Истанбул

Непознат напаѓач отворил оган денеска во училиште во Истанбул, при што биле повредени тројца ученици, соопштија локалните медиуми. Инцидентот се…

Албанскиот Парламент го усвои Законот за малцинстваСвет

Албанскиот Парламент го усвои Законот за малцинства

Албанскиот Парламент по повеќечасовна расправа синоќа го усвои Законот за заштита на малцинствата. Најгласен против текстот на законот беше пратеникот…

Јанис Варуфакис: Кризата во Шпанија е шанса за ЕвропаСвет

Јанис Варуфакис: Кризата во Шпанија е шанса за Европа

Можеби трауматичниот конфликт меѓу шпанската држава и регионалната влада во Каталонија е токму она што ни е потребно сега за…

Сојузниците го притискаат каталонскиот лидер да прогласи целосна независност, игнорирајќи ги заканите од МадридСвет

Сојузниците го притискаат каталонскиот лидер да прогласи целосна независност, игнорирајќи ги заканите од Мадрид

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон е под притисок од неговиот клучен сојузник во петок да прогласи целосна независност и да ја…

ОН: За шест месеци нападнати над 500 училишта ширум светотСвет

ОН: За шест месеци нападнати над 500 училишта ширум светот

Повеќе од 500 училишта во светот што се наоѓаат во земји зафатени со војна биле нападнати во само шест месеци,…