Паметен телефон -„дрога“ која постепено треба да се одвикнуваЗабава

Паметен телефон -„дрога“ која постепено треба да се одвикнува

Ако во секој слободен момент посегнувате по вашиот паметен телефон, можеби е време да прекинете со таа пракса, сметаат докторите,…

Пет чуда на природата кои веќе не постојатЗабава

Пет чуда на природата кои веќе не постојат

Некои од нив ги уништиле климатските промени, а некои директна човечка глупост. Климатските промени, како најголема опасност по животот на…

Дали е возможно да отворите врата на авион за време на лет?Забава

Дали е возможно да отворите врата на авион за време на лет?

Се повеќе инциденти со патниците во воздух, кои поради анксиозност или други проблеми со однесувањето се обидуваат насилно да отворат…

Дали од нас зависи дали ќе бидеме отпимисти или песимисти?Забава

Дали од нас зависи дали ќе бидеме отпимисти или песимисти?

Во ситуации кога ништо не оди како што треба бидејќи не оставил партнерот, сме паднале на испит, сме ја изгубиле…

Кој е најефикасниот начин да ги откажете цигарите?Забава

Кој е најефикасниот начин да ги откажете цигарите?

Резултатите од новото истражување кое било спроведено на Универзитетот Оксфорд покажало дека наглото откажување на цигари навистина е најдобар и…

(ВИДЕО) Оваа мала шумска колиба е најбараното сместувањеЗабава

(ВИДЕО) Оваа мала шумска колиба е најбараното сместување

Најпопуларното сместување според изборот на познатиот сајт за издавање на соби и станови ширум светот – Airbnb е една необична…

Освојување на вселената: НАСА лета до Марс за 40 денаЗабава

Освојување на вселената: НАСА лета до Марс за 40 дена

Научниците на НАСА успешно тестирале X3 јонски потиснувачи за вселенски летала, кои би можеле да ги одведат луѓето до Марс…

Една од најубавите дестинации во светот нуди купување на државјанствоЗабава

Една од најубавите дестинации во светот нуди купување на државјанство

Доколку имате желба да откривате нови места, Вануату е секако една од идеалните дестинации. За ова место не ви е…

По стапките на Samsung: И Apple развива iPhone со флексибилен екранЗабава

По стапките на Samsung: И Apple развива iPhone со флексибилен екран

Околу развојот на новиот екран, американската компанија ќе соработува со LG, но сепак, до пристигнувањето на таквиот iPhone ќе мора…

Вирусот откриен пред 100 години може да ги замени антибиотицитеЗабава

Вирусот откриен пред 100 години може да ги замени антибиотиците

Се очекува дека резистенцијата на антибиотици, односно, феноменот кога бактериите престануваат да реагираат на лекот, ќе стане главната причина за…