Зошто некои луѓе зборуваат во сон?Забава

Зошто некои луѓе зборуваат во сон?

Луѓето кои зборуваат во сон претежно пцујат и се караат со некого, покажуваат податоците од една нова француска студија, која…

(ВИДЕО) Полицијата во Дубаи тестира нова опрема – летачки мотоциклиЗабава

(ВИДЕО) Полицијата во Дубаи тестира нова опрема – летачки мотоцикли

Полицијата во Дубаи, која од претходно поседува патролни автомобили Lamborghini, автоматски роботи и офицери, одлучи да лета со помош на…

Кога е најдобро време да се испие првото кафе?Забава

Кога е најдобро време да се испие првото кафе?

Утринското кафе е првата работа по која посегаме веднаш штом се пробудиме, бидејќи едноставно не можеме да го замислиме почетокот…

(ВИДЕО) Како изгледа паметниот пешачки премин на иднината?Забава

(ВИДЕО) Како изгледа паметниот пешачки премин на иднината?

Во Лондон е тестиран прототипот на футуристичката “зебра” со променливи ЛЕД светла кои се вградени во коловозот наместо класичната бела…

IKEA лансираше мебел линија за домашни миленициЗабава

IKEA лансираше мебел линија за домашни миленици

Шведскиот гигант IKEA креираше мебел линија за домашни миленици наречена LURVIG и е наменета за највлакнестите членови на семејството. Мебелот…

Електрана во Исланд што елиминира повеќе CO2 од што произведуваЗабава

Електрана во Исланд што елиминира повеќе CO2 од што произведува

Во Исланд започна со работа првата електрана во светот која елиминира повеќе јаглерод диоксид отколку што произведува. Пилот програмата, која…

(ВИДЕО) И на гулабот му треба преграткаЗабава

(ВИДЕО) И на гулабот му треба прегратка

Гулабот не размисли премногу пред да ја прифати понудата за галење. Изгледа дека овие животни обожаваат нежност и прегратки. Погледнете…

Се очекува кам-бек на Game BoyЗабава

Се очекува кам-бек на Game Boy

Популарниот Game Boy на компанијата Nintendo би можел да биде еден од оние класични гејминг конзоли кои што ќе направат…

Еве колку е паметна вештачката интелигенција на Google, Microsoft и AppleЗабава

Еве колку е паметна вештачката интелигенција на Google, Microsoft и Apple

Кинеските научници развија тест за мерење на коефициентот на интелигенцијата кај вештачката интелигенција и пресметаа колку всушност се паметни Google…

Зошто верификацијата во два чекори не е безбедна како што изгледа?Забава

Зошто верификацијата во два чекори не е безбедна како што изгледа?

Голем проблем со лозинките е дека хакерите можат релативно лесно да ги добијат. Без оглед на тоа колку се комплексни,…