Двегодишно дете од Охрид починало од сепсаМакедонија

Двегодишно дете од Охрид починало од сепса

Јавното обвинителство од Охрид утврдува кривична одговорност за смртта на двегодишното дете од Охрид. Како што соопшти денеска обвинителството, го…

Нанев: Ревизијата заврши, за неколку дена ќе се знае дали се местеле судии во кривичниот судАктуелно

Нанев: Ревизијата заврши, за неколку дена ќе се знае дали се местеле судии во кривичниот суд

Ревизијата на Комисијата од Министерството за правда, која проверува дали имало злоупотреби во системот за распределба на предмети кај судиите…

Георгиевски реагира на кандидатурата на Грујовски за претседател на ССМЕкономија

Георгиевски реагира на кандидатурата на Грујовски за претседател на ССМ

Претседавачот на Советот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) Лазе Георгиевски денеска писмено реагираше во врска со кандидатурата на…

Заев му ја честиташе наградата „Блаже Конески“ на професорот ФридманМакедонија

Заев му ја честиташе наградата „Блаже Конески“ на професорот Фридман

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска го прими д-р Виктор Фридман, овогодишниот добитник на наградата „Блаже Конески“,…

Коневски: СДСМ очајно се обидува да го прикрие скандалот на наставникот рекетарИзбори 2017

Коневски: СДСМ очајно се обидува да го прикрие скандалот на наставникот рекетар

„Со цел да го одвлечат вниманието од објавениот скандал за рекетирањето што го спроведува Златко Марин по фирми што работат…

(ВИДЕО) Јајоска: Државниот ревизор ја потврдил неспособноста на Коневски како поранешен директорВидео

(ВИДЕО) Јајоска: Државниот ревизор ја потврдил неспособноста на Коневски како поранешен директор

„Денеска во јавноста го објавуваме ревизорскиот извештај за работењето на Ивица Коневски кој со години се криеше од јавноста. Извештајот…

Раководителите на градежните фирми очекуваат пониски цени и помалку вработениЕкономија

Раководителите на градежните фирми очекуваат пониски цени и помалку вработени

Намалување на продажните цени во градежништвото во наредниот период, но и на бројот на вработени, очекуваат раководителите на градежните фирми.…

Во август помалку одобренија за градење, поголема вредноста на објектитеЕкономија

Во август помалку одобренија за градење, поголема вредноста на објектите

Во август годинава се издадени 232 одобренија за градење, што е за 6,8 проценти помалку во однос на август лани,…

(ВИДЕО) Царовска: Почната е истрага за финансиски злоупотреби во центрите за социјална работаВидео

(ВИДЕО) Царовска: Почната е истрага за финансиски злоупотреби во центрите за социјална работа

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска информира дека е отворена истрага за финансиски злоупотреби во центрите за…

(ВИДЕО) Богоев: Изградба на три реонски базени во КарпошВидео

(ВИДЕО) Богоев: Изградба на три реонски базени во Карпош

Кандидатот на СДСМ и коалицијата за градоначалник на општина Карпош Стефан Богоев денеска најави изградба на три реонски базени. –…