По 60,59 отсто обработени гласови: СДСМ води во 49, ВМРО-ДПМНЕ во 10, а ДУИ во 12 општиниАктуелно

По 60,59 отсто обработени гласови: СДСМ води во 49, ВМРО-ДПМНЕ во 10, а ДУИ во 12 општини

Според првичните резултати што вечерва на прес-конференција ги соопшти Државната изборна комисија, кандидатите за градоначалници на СДСМ водат во 49…

Заев: Вредеше борбата, Македонија е сè што имамеАктуелно

Заев: Вредеше борбата, Македонија е сè што имаме

Нека ни е честита и вечна слободата. Имавме предизвик да организираме избори. Еве ја слободната волја на граѓаните. Тоа сите…

(ВИДЕО) Шилегов: Скопје, градот убав повторно се раѓа, Македонија тргнува со огромни чекори напредАктуелно

(ВИДЕО) Шилегов: Скопје, градот убав повторно се раѓа, Македонија тргнува со огромни чекори напред

Кандидатот за градоначалник на Град Скопје од СДСМ, Петре Шилегов – Зборот е збор. Ветив, Скопје нема да биде вмровски…

(ВИДЕО) Зечевиќ: Вака изгледа Македонија кога се гласа без притисоци и слободноАктуелно

(ВИДЕО) Зечевиќ: Вака изгледа Македонија кога се гласа без притисоци и слободно

СДСМ победи во повеќе од 40 општини, а извесна е победата во речиси 50 општини, рече шефот на изборниот штаб…

(ВИДЕО) Груевски најави оставка од лидерската позиција во ВМРО-ДПМНЕ?Актуелно

(ВИДЕО) Груевски најави оставка од лидерската позиција во ВМРО-ДПМНЕ?

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски најави повлекување од лидерската позиција по катастрофалниот резултат на локалните избори. – Јас како лидер…

Петре Шилегов води пред Коце ТрајановскиАктуелно

Петре Шилегов води пред Коце Трајановски

Кандидатот за градоначалник на Град Скопје од СДСМ, Петре Шилегов води пред актуелниот градоначалник и кандидат а нов мандат од…

ДИК: СДСМ во водство во 41 општина, ВМРО-ДПМНЕ во 14, ДУИ 7Актуелно

ДИК: СДСМ во водство во 41 општина, ВМРО-ДПМНЕ во 14, ДУИ 7

Според последните податоци на Државната изборна комисија кандидатите за градоначалници на СДСМ се во водство или се веќе победници по…

Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ: Груевски ја однесе партијата во поразАктуелно

Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ: Груевски ја однесе партијата во пораз

Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ побараа итна оставка на Никола Груевски поради лошиот изборен резултат. Ние од иницијативата излеговме пред 4 месеци…

Курто Дудуш води во Шуто ОризариИзбори 2017

Курто Дудуш води во Шуто Оризари

Кандидатот за градоначалник на Шуто Оризари од СДСМ, Курто Дудуш води наспроти кандидатот на Сојузот на ромите поддржан од ВМРО-ДПМНЕ,…

Туфегџиќ: СДСМ води во над 30 општини, неизвесно во ШтипИзбори 2017

Туфегџиќ: СДСМ води во над 30 општини, неизвесно во Штип

Во Македонија се гласаше слободно и без притисоци. Промените започнати во декември минатата година продолжуваат и на локално ниво. Според…