Украдени 181.500 денари од казино во СкопјеМакедонија

Украдени 181.500 денари од казино во Скопје

Три маскирани и вооружени лица со огнено оружје извршиле разбојништво во казино на улица Партизански Одреди во Скопје. Инцидентот се…

Коста Јаневски ја презеде функцијата градоначалник на општина СтрумицаМакедонија

Коста Јаневски ја презеде функцијата градоначалник на општина Струмица

Коста Јаневски денеска и официјално стапи на функцијата градоначалник на општина Струмица. Јаневски ја презеде функцијата по добивањето на решението…

Ивица Коневски повторно ставил “флешери“ на автомобилот, доби прекршочна пријаваМакедонија

Ивица Коневски повторно ставил “флешери“ на автомобилот, доби прекршочна пријава

Доскорашниот градоначалникот на општина Аеродром Ивица Коневски вчера заработи прекршочна пријава откако бил запрен од сообраќајната полиција бидејќи на предниот…

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори и стандарди за екстрадицијаАктуелно

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори и стандарди за екстрадиција

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде…

Такса од 10 евра за влез во Европската унијаСвет

Такса од 10 евра за влез во Европската унија

Комитетот за човекови права на Европскиот парламент усвои предлог закон, според кој државјаните на земји кои не се членки на…

Лидерите на ЕУ повикуваат темелно да се испита убиството малтешката новинаркаСвет

Лидерите на ЕУ повикуваат темелно да се испита убиството малтешката новинарка

Лидерите од ЕУ ги повикаа малтешките власти, со меѓународна помош, да спроведат темелна истрага за убиството на новинарката Дафне Каруана…

УНИЦЕФ: Децата бегалци од Мјанмар се соочени со пеколСвет

УНИЦЕФ: Децата бегалци од Мјанмар се соочени со пекол

Голем број деца припадници на народот Рохинџи, кои пребегале од Мјанмар, соочени се со тешки услови во камповите за бегалци…

Кинезите го прават најмоќниот компјутер во светотЗабава

Кинезите го прават најмоќниот компјутер во светот

Кинеските научници развиваат супер моќен компјутер, кој ќе може да обработи квантион (билион билиони) операции во секунда. Компјутерот веќе е…

Шпанија утре ја укинува автономијата на Каталонија, најавени масовни протестиСвет

Шпанија утре ја укинува автономијата на Каталонија, најавени масовни протести

Шпанската Влада постигна договор со опозицисата Социјалистичка работничка партија во јануари 2018 година да се одржат регионални избори во Каталонија,…

Преседан во САД: Обама и Буш индиректно го критикуваа ТрампСвет

Преседан во САД: Обама и Буш индиректно го критикуваа Трамп

Поранешните американски претседатели Барак Обама и Џорџ Буш изразија загриженост поради „моменталната политичка криза во САД“, јави Би-Би-Си. Нивните коментари,…