Бразил: 14-годишно момче убило соученициСвет

Бразил: 14-годишно момче убило соученици

Ученик во приватно училиште во Бразил со пиштол пукал во училницата при што убил двајца соученици, а повредил четворица. Според…

Изборен молк во КосовоСвет

Изборен молк во Косово

По 30-дневната кампања за локалните избори, на полноќ за Косоварите настапи изборниот молк, пренесе РТС. Забраната за политичка агитација ќе…

Пет лица повредени во напад со нож во МинхенСвет

Пет лица повредени во напад со нож во Минхен

Пет лица се полесно повредени денеска во напад со нож на пет различни локации во јужниот германски град Минхен, соопшти…

Мадрид започнува постапка за преземање на контрола над КаталонијаСвет

Мадрид започнува постапка за преземање на контрола над Каталонија

Денес, премиерот Маријано Рахој ќе свика состанок на кабинетот за активирање на чл. 155 од шпанскиот устав, со кој може…

Спасовски: Ќе се истражува кој од Македонија им помагал на Грујовски и на БошковскиАктуелно

Спасовски: Ќе се истражува кој од Македонија им помагал на Грујовски и на Бошковски

Обвинителството ќе треба сериозно да поработи во врска со логистиката што поранешните началници на Упрвата за безбедност и контраразузнавање (УБК),…