Изборен молк во КосовоСвет

Изборен молк во Косово

По 30-дневната кампања за локалните избори, на полноќ за Косоварите настапи изборниот молк, пренесе РТС. Забраната за политичка агитација ќе…

Гласачите од старечките домови заборавени, не го користат своето законско право години наназадАктуелно

Гласачите од старечките домови заборавени, не го користат своето законско право години наназад

Лицата кои се во старечки домови немаат гласано веќе неколку изборни процеси, тврдат за Ден.мк вработени во повеќе старечки домови.…

Опозициските портали лути на народот: Ги легитимиравте погубните политики на СДСММакедонија

Опозициските портали лути на народот: Ги легитимиравте погубните политики на СДСМ

Откако вчера освен прес конференцијата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не објавија ниту една друга вест за локланите избори,…

ДИК: Официјални резултати ќе има по истекот на роковите за жалбиАктуелно

ДИК: Официјални резултати ќе има по истекот на роковите за жалби

Се уште официјално не може да се каже во колку општини изборите се завршени, а во колку ќе треба да…

Обвинителството отвори 13 предистражни постапки за изборни нерегуларностиАктуелно

Обвинителството отвори 13 предистражни постапки за изборни нерегуларности

Основното јавно обвинителство отворило 13 предистражни постапки поради сомнеж за изборни нерегуларности од кои за шест предмети постои основано сомнение…

Во првиот круг избрани градоначалници на 45 општини, втор круг во 35Актуелно

Во првиот круг избрани градоначалници на 45 општини, втор круг во 35

Четириесет и пет општини добија градоначалници по првиот круг од локалните избори што се одржаа вчера, а во 35 ќе…

По 60,59 отсто обработени гласови: СДСМ води во 49, ВМРО-ДПМНЕ во 10, а ДУИ во 12 општиниАктуелно

По 60,59 отсто обработени гласови: СДСМ води во 49, ВМРО-ДПМНЕ во 10, а ДУИ во 12 општини

Според првичните резултати што вечерва на прес-конференција ги соопшти Државната изборна комисија, кандидатите за градоначалници на СДСМ водат во 49…

Заев: Вредеше борбата, Македонија е сè што имамеАктуелно

Заев: Вредеше борбата, Македонија е сè што имаме

Нека ни е честита и вечна слободата. Имавме предизвик да организираме избори. Еве ја слободната волја на граѓаните. Тоа сите…

(ВИДЕО) Зечевиќ: Вака изгледа Македонија кога се гласа без притисоци и слободноАктуелно

(ВИДЕО) Зечевиќ: Вака изгледа Македонија кога се гласа без притисоци и слободно

СДСМ победи во повеќе од 40 општини, а извесна е победата во речиси 50 општини, рече шефот на изборниот штаб…

ДИК: СДСМ во водство во 41 општина, ВМРО-ДПМНЕ во 14, ДУИ 7Актуелно

ДИК: СДСМ во водство во 41 општина, ВМРО-ДПМНЕ во 14, ДУИ 7

Според последните податоци на Државната изборна комисија кандидатите за градоначалници на СДСМ се во водство или се веќе победници по…