Мадрид започнува постапка за преземање на контрола над КаталонијаСвет

Мадрид започнува постапка за преземање на контрола над Каталонија

Денес, премиерот Маријано Рахој ќе свика состанок на кабинетот за активирање на чл. 155 од шпанскиот устав, со кој може…

Шпанија утре ја укинува автономијата на Каталонија, најавени масовни протестиСвет

Шпанија утре ја укинува автономијата на Каталонија, најавени масовни протести

Шпанската Влада постигна договор со опозицисата Социјалистичка работничка партија во јануари 2018 година да се одржат регионални избори во Каталонија,…

Каталонија на чекор да ја загуби независностаСвет

Каталонија на чекор да ја загуби независноста

Шпанската влада закажа вонредна седница на која ќе ја започне постапката за укинување на автономијата на Каталонија. Ваквата реакција на…

Туск: Нема место за интервенција на ЕУ околу прашањето на КаталонијаСвет

Туск: Нема место за интервенција на ЕУ околу прашањето на Каталонија

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск кажа дека нема место за интервенција на Европската Унија кога станува збор за ситуацијата…

Јункер отворено: Не сакам независност на КаталонијаСвет

Јункер отворено: Не сакам независност на Каталонија

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека не сака Каталонија да стане независна, бидејќи тоа би поттикнало и други…

Шпанија ќе ја преземе контролата врз Каталонија ако добие нејасен одговорСвет

Шпанија ќе ја преземе контролата врз Каталонија ако добие нејасен одговор

Шпанската влада ќе ја преземе контролата врз Каталонија ако регионалниот лидер Карлес Пуџдемон одговори двосмислено на прашањето од Мадрид дали…

Сојузниците го притискаат каталонскиот лидер да прогласи целосна независност, игнорирајќи ги заканите од МадридСвет

Сојузниците го притискаат каталонскиот лидер да прогласи целосна независност, игнорирајќи ги заканите од Мадрид

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон е под притисок од неговиот клучен сојузник во петок да прогласи целосна независност и да ја…

Дали денес е последниот празник на обединета Шпанија?Свет

Дали денес е последниот празник на обединета Шпанија?

Шпанците се подготвуваат да го прослават 12 октомври, денот на нацијата, но за разлика од претходно порелаксираните години, овој пат…

Мадрид со прашање до Каталонија: – Прогласивте ли независност?Свет

Мадрид со прашање до Каталонија: – Прогласивте ли независност?

Шпанскиот премиер Маријано Рахој побара од каталонската регионална Влада да се изјаснат дали формално прогласиле независност, пред Мадрид да интервенира…

Што значи зборот Каталонија?Забава

Што значи зборот Каталонија?

Од денот кога се обиде преку референдум да се одвои од Шпанија, Каталонија е секојдневна вест во речиси сите светски…