Мадрид започнува постапка за преземање на контрола над КаталонијаСвет

Мадрид започнува постапка за преземање на контрола над Каталонија

Денес, премиерот Маријано Рахој ќе свика состанок на кабинетот за активирање на чл. 155 од шпанскиот устав, со кој може…

Шпанија утре ја укинува автономијата на Каталонија, најавени масовни протестиСвет

Шпанија утре ја укинува автономијата на Каталонија, најавени масовни протести

Шпанската Влада постигна договор со опозицисата Социјалистичка работничка партија во јануари 2018 година да се одржат регионални избори во Каталонија,…

Каталонија на чекор да ја загуби независностаСвет

Каталонија на чекор да ја загуби независноста

Шпанската влада закажа вонредна седница на која ќе ја започне постапката за укинување на автономијата на Каталонија. Ваквата реакција на…

Туск: Нема место за интервенција на ЕУ околу прашањето на КаталонијаСвет

Туск: Нема место за интервенција на ЕУ околу прашањето на Каталонија

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск кажа дека нема место за интервенција на Европската Унија кога станува збор за ситуацијата…

Шпанија ќе ја преземе контролата врз Каталонија ако добие нејасен одговорСвет

Шпанија ќе ја преземе контролата врз Каталонија ако добие нејасен одговор

Шпанската влада ќе ја преземе контролата врз Каталонија ако регионалниот лидер Карлес Пуџдемон одговори двосмислено на прашањето од Мадрид дали…

Сојузниците го притискаат каталонскиот лидер да прогласи целосна независност, игнорирајќи ги заканите од МадридСвет

Сојузниците го притискаат каталонскиот лидер да прогласи целосна независност, игнорирајќи ги заканите од Мадрид

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон е под притисок од неговиот клучен сојузник во петок да прогласи целосна независност и да ја…

Дали денес е последниот празник на обединета Шпанија?Свет

Дали денес е последниот празник на обединета Шпанија?

Шпанците се подготвуваат да го прослават 12 октомври, денот на нацијата, но за разлика од претходно порелаксираните години, овој пат…

Мадрид со прашање до Каталонија: – Прогласивте ли независност?Свет

Мадрид со прашање до Каталонија: – Прогласивте ли независност?

Шпанскиот премиер Маријано Рахој побара од каталонската регионална Влада да се изјаснат дали формално прогласиле независност, пред Мадрид да интервенира…

Пучдемон: До самостојност преку преговори со ШпанијаСвет

Пучдемон: До самостојност преку преговори со Шпанија

Ги почитувам резултатите од референдумот, но прво ќе барам решение преку преговори со Шпанија, изјави лидерот на Каталонија Карлес Пучдемон…

Каталонија вечерва ќе прогласи независнсот?Свет

Каталонија вечерва ќе прогласи независнсот?

Карлес Пучдемон пред голем предизвик. Лидерот на Каталонија се соочува со силни притисоци пред неговото клучно обраќање во парламентот. Пучдемон…