(ВИДЕО) Како американците во нивните анимирани филмови ја гледаат РусијаЗабава

(ВИДЕО) Како американците во нивните анимирани филмови ја гледаат Русија

Во епизодата на анимираната серија “Симпсонови” која е посветена на наводното обновување на СССР, Ленин го пробива стаклениот ковчег, станува…

Ирански генерал порачува: Ќе го „закопаме“ ТрампСвет

Ирански генерал порачува: Ќе го „закопаме“ Трамп

Командант на Иранската специјална единица „Кудс“, која е дел од Иранската револуционерна гарда, порача дека неговите сили „закопале многумина“ што…

Судска грешка: Американец ослободен по 23 години затворСвет

Судска грешка: Американец ослободен по 23 години затвор

Амерканецот Ламонти Меклентајер е ослободен од затвор по 23 години кои ги поминал таму поради судска грешка. Тој во 1994…

Лариџани: Плановите на САД за иранскиот нуклеарен договор ќе доведат до хаосСвет

Лариџани: Плановите на САД за иранскиот нуклеарен договор ќе доведат до хаос

Претседателот на иранскиот Парламент Али Лариџан изјави дека плановите на САД за иранскиот нуклеарен договор и нивната политика на санкции…

Ердоган до САД: Немаме потреба од васСвет

Ердоган до САД: Немаме потреба од вас

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на средба со окружни гувернери во Анкара упати остри критики кон САД, обвинувајќи ги за…

САД се повлекува од УНЕСКОАктуелно

САД се повлекува од УНЕСКО

Генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова, информираше дека САД го известиле УНЕСКО дека се повлекуваат од оваа организација на ОН.…

Цунами пренело 300 вида од Јапонија во САДСвет

Цунами пренело 300 вида од Јапонија во САД

Мегацунамито што во 2011 година ја погоди Јапонија, на другата страна на Тихиот Океан пренело 300 јапонски морски видови животни…

Белата куќа смета дека не е време за дијалог со ПјонгјангСвет

Белата куќа смета дека не е време за дијалог со Пјонгјанг

Белата куќа оцени дека не е време за дијалог со Северна Кореја, додавајќи дека државниот секретар Рекс Тилерсон ја има…

Русија и САД ќе градат прва лунарна вселенска станицаСвет

Русија и САД ќе градат прва лунарна вселенска станица

Русија и САД се договорија денеска за соработка во проектот на НАСА за изградба на прва лунарна вселенска станица, како…

Турција на второ место по продажба на телевизиски серии, веднаш по САДЗабава

Турција на второ место по продажба на телевизиски серии, веднаш по САД

Турските телевизиски серии се гледаат во речиси 100 држави во светот, а Турција се наоѓа на второ место, веднаш по…