Судска грешка: Американец ослободен по 23 години затворСвет

Судска грешка: Американец ослободен по 23 години затвор

Амерканецот Ламонти Меклентајер е ослободен од затвор по 23 години кои ги поминал таму поради судска грешка. Тој во 1994…

Четири години казна затвор за напаѓачот на Шекеринска од 27 априлАктуелно

Четири години казна затвор за напаѓачот на Шекеринска од 27 април

Кривичниот суд му одреди 4 години затворска казна на напаѓачот на Радмила Шекеринска, Панче Ангелов од 27 април кога толпа…

Нанев: Ревизијата заврши, за неколку дена ќе се знае дали се местеле судии во кривичниот судАктуелно

Нанев: Ревизијата заврши, за неколку дена ќе се знае дали се местеле судии во кривичниот суд

Ревизијата на Комисијата од Министерството за правда, која проверува дали имало злоупотреби во системот за распределба на предмети кај судиите…

На следното рочиште за случајот „Сопот“ ќе бидат сослушувани сведоцитеАктуелно

На следното рочиште за случајот „Сопот“ ќе бидат сослушувани сведоците

Одложено судењето за случајот „Сопот“, во кој 10 лица се осудени за тероризам, рочиштето закажано за 18 октомври. Одложувањето е…

Јанева: Се сомневаме дека Панчевски местел предмети и оддавал службени тајниАктуелно

Јанева: Се сомневаме дека Панчевски местел предмети и оддавал службени тајни

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и обвинителката Ленче Ристоска заедно со двајцата истражители кои беа со нив го напуштија Кривичниот…

Основниот суд Скопје 1 го прифати обвинителниот акт за предметот „Триста“Актуелно

Основниот суд Скопје 1 го прифати обвинителниот акт за предметот „Триста“

Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 во целост го прифати обвинителниот акт на СЈО против…