Мијалков од денеска во домашен притвор под аудио и визуелен надзор, потреницата сѐ уште стои

admin
Поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков кој по два дена барање од страна на институциите, попладнево се појави во Обвинителството за организиран криминал и...

Според проценките на МВР, Мијалков се уште е во Македонија, приведено е едно лице поврзано со бегството

admin
Анализите и проценките на Министерството за внатрешни работи покажуваат дека Сашо Мијалков не избегал надвор од државата, рече министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. „Ако...

Истрагата ќе го бара „кртот“ кој го информирал Мијалков за притворот

admin
Истрагата треба да покаже каде е „кртот“, дали во МВР, обвинителството или судот. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски на прес конференција посочи дека се...

Спасовски: Ги отфрлам шпекулациите за некакви договори, активно трагаме по Мијалков

admin
Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски на прес конференција посочи дека Министерството за внатрешни работи активно работи на пронаоѓањето на првообвинетиот во Таргет-Тврдина, ексдиректорот на...

Шекеринска: Прашањето е кој го информирал Мијалков и го обезбедил неговото бегство

admin
Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска смета дека не се работи за превид, туку очигледно е дека некој ја споделил информацијата со Сашо Мијалков дека за...

Вакцинирани се 1.274 здравствени работници, над 100 илјади пријавени за имунизација

admin
Над 100.000 граѓани се пријавиле за имунизација, иако во Македонија досега имаат пристигнато единствено вакцините кои се донација од соседна Србија. Според министерството за здравство,...

Предизвика ли Мијалков криза во владината коалиција?

admin
Коалициона криза или мало „раздрмување“ во владата – Што предизвика бегството на Сашо Мијалков е прашањето што во моментов се поставува, откако политичарите изјавија незадоволство...

Бегството на Мијалков ги сврте погледите на Брисел и Стејт департментот кон Македонија

admin
Стејт департментот и Брисел одблизу ја следат ситуацијата во Македонија, откако од неделата му се губи трагот на ексдиректорот на некогашното УБК, Сашо Мијалков, обвинет...

Милановиќ: Би купил вакцини против коронавирусот и од чеченската мафија

admin
Во случај на вонредна состојба, би купил вакцини против коронавирусот „и од чеченската мафија”, изјави хрватскиот претседател Зоран Милановиќ синоќа во интерјву за телевизијата „Нова“....