Каракачанов: Нема компромис со антибугарската политика

admin
Вицепремиерот и министер за одбрана во бугарската влада, Красимир Каракачанов, вели дека пренесувањето на македонско-бугарскиот спор во Европската унија нема да донесе несигурност и нестабилност...

Заев: 80 милиони денари за ревитализација на Преспанско Езеро

admin
Претседателот на Владата Зоран Заев, заедно со градоначалникот на Ресен, Живко Гошаревски, посетата на преспанскиот регион ја искористи и за увид и обиколка на Преспанското...

Уапсени 4 лица, биле затекнати во претходно затворен угостителски објект

admin
Полицијата од СВР Скопје вчера во соработка со Државниот пазарен инспекторат извршила контроли во 229 угостителски објекти во однос на тоа дали се почитуваат мерките...

МОН: Со новата концепција наставата ја доближуваме до современите образовни системи

admin
Промените во работата на воспитно-образовните институции, како и воспоставувањето на целосно нова образовна концепција за основно образование се во интерес на учениците, велат во видео...

Заев од Пустец: Македонците во Албанија се школуваат на својот мајчин јазик

admin
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерката за образование и наука Мила Царовска, денеска, при посетата на Општина Пустец, Мала Преспа...

Инспекторите времено затвориле шест локали за непочитување на мерките

admin
На денешната редовна прес-конференција, претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска – Грашкоска го објави усвојувањето на предлогот на Комисијата за заразни болести со кој од...

Научна студија: Ковид-19 е трипати посмртоносен од обичниот грип

admin
 На речиси една година од почетокот на пандемијата, станува јасно дека новиот коронавирус е посмртоносен од сезонскиот грип, се наведува во денеска објавената научна студија...