Приведена прилепчанка во Скопје, полицијата и нашла пиштол со куршуми

admin
Денеска во Скопје, по претходно добиени оперативни информации, полициски службеници од ЕНТ-ОНТД при СВР Скопје ја приведоа Д.А. (51) од Прилеп поради нелегално поседување огнено...

Полицијата нашла дрога, куршуми и пушка кај 20-годишен пробиштипјанец

admin
Полицијата од Пробиштип вчера го лишила од слобода А.Д.(20) од Пробиштип, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во...

(ВИДЕО) Мицкоски: Лидерска средба веднаш, заеднички да ја градиме Македонија

admin
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција изјави дека веднаш е потребна лидерска средба за да се разговара за актуелната политичка, здравствена, образовна, економска...

Матурата ќе се одржува согласно скратените програми и здравствените протоколи

admin
Министерката за образование и наука Мила Царовска денес се сретна со претставници на Сојузот на средношколци, соопштува МОН. На состанокот се разговараше за претстојното полагање...

Два месеци нема алкохол за тие што ќе се вакцинираат со руската вакцина против коронавирусот

admin
Оние кои ќе ја примат руската вакцина „Спутник V“ против  коронавирусот ќе мораат да се воздржат од алкохол два месеци, изјави шефицата на руската Служба...

Фајзер изработува вакција против Ковид-19 која не мора да се чува на -70 степени

admin
Додека целиот свет чека одобрување за првата вакцина против коронавирусот, компанијата „Фајзер“ веќе посветено работи на втора вакцина. Како што објавија од компанијата, овојпат се...

Бучковски: Можеме да ја промениме иднината

admin
Специјалниот претставник на македонската влада за решавање на споровите со Бугарија, Владо Бучковски во изјава од Софија посочи дека Македонија останува посветена на целосната имплементација...