Матурата ќе се одржува согласно скратените програми и здравствените протоколи

admin
Министерката за образование и наука Мила Царовска денес се сретна со претставници на Сојузот на средношколци, соопштува МОН. На состанокот се разговараше за претстојното полагање...

Два месеци нема алкохол за тие што ќе се вакцинираат со руската вакцина против коронавирусот

admin
Оние кои ќе ја примат руската вакцина „Спутник V“ против  коронавирусот ќе мораат да се воздржат од алкохол два месеци, изјави шефицата на руската Служба...

Фајзер изработува вакција против Ковид-19 која не мора да се чува на -70 степени

admin
Додека целиот свет чека одобрување за првата вакцина против коронавирусот, компанијата „Фајзер“ веќе посветено работи на втора вакцина. Како што објавија од компанијата, овојпат се...

Бучковски: Можеме да ја промениме иднината

admin
Специјалниот претставник на македонската влада за решавање на споровите со Бугарија, Владо Бучковски во изјава од Софија посочи дека Македонија останува посветена на целосната имплементација...

Запленети 53 килограми марихуана во Прилеп

admin
Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога во соработка со Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп, по претходно добиени...

Бесими: Растот на бруто-инвестициите и јавната потрошувачка го ублажија падот на БДП во третиот квартал

admin
И покрај негативниот економски резултат во третото тримесечје, се гледа тенденција на подобрување. Бруто-инвестициите и јавната потрошувачка, по остриот пад во второто тримесечје, забележуваат раст,...