Може ли безбедно да се користат јавните тоалети во време на пандемија?

Elena Daskalova
Јавните тоалети се нешто што ни создава многу главоболки, особено ако е итно, а знаеме дека многумина ги користат истите. Во трговски центри и угостителски...

Полицискиот час останува на сила, граѓаните незадоволни од мерката

Elena Daskalova
Владата денеска одлучи дека полицискиот час од 22 навечер до 05 часот следното утро останува на сила до 6 април. Тоа значи дека во овој...

Макрон ја губи популарноста кај Французите, веројатно нема да добие втор мандат

Elena Daskalova
Емануел Макрон, актуелниот претседател на Франција е сè помалку омилен меѓу своите сограѓани, а реални се шансите да не се кандидира за втор мандат, но...

Ако ние се откажеме, Бугарија ќе го прати Гарванлиев следната година на Евровизија?

Elena Daskalova
Од бугарската партија ВМРО на Красимир Каракачанов најавуваат дека ако Македонија се откаже од настапот на Васил Гарванлиев на Евровизија, следната година тие ќе го...

Од денес (15 март) завршува обврската за зимски гуми на возилата

Elena Daskalova
Обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата што беше воведена на 15 ноември лани завршува денеска. Од АМСМ информираат и дека сообраќајот на државните...

Започнуваат Велигденските пости – православните христијани се подготвуваат за големиот празник

Elena Daskalova
Според традицијата и црквата, овој пост е познат под повеќе имиња и тоа: Велигденски пост – затоа што завршува на Велигден и значи подготовка за...

На денешен ден пред години ставен крај на династијата Романови

Elena Daskalova
Револуционерите го принудиле на абдицирање рускиот цар Николај Втори кој престолот му го понудил на својот брат, големиот војвода Михаил, но тој следниот ден, под...

Неработната недела може да го уништи македонското стопанство

Elena Daskalova
Стопанската комора денеска одржа панел-дискусија на која учество земаа и претставници од различни индустрии и бизниси, а се дискутираше за предлогот недела да биде неработен...

Стадионот на Реал Мадрид ќе биде целосно реконструиран во 2022 година

Elena Daskalova
Градежните работи за реновирање, реконструкција и трансформација на „Сантијаго Бернабеу“ во најмодерен стадион се одвиваат со задоволително темпо и се очекува да завршат следната есен....

Живееме сè поскап живот – еве какви биле трошоците на Македонците во февруари

Elena Daskalova
Трошоците на животот во февруари во однос на јануари годинава се зголемени за 0,1 отсто, а цените на мало останале непроменети. Во февруари годинава, во...