Македонија

Оздравените даруваат конвалесцентна плазма, третирани стотици пациенти

Elena Daskalova
Според Институтот за трансфузиологија, досега 729 дарители донирале крвна плазма за третман на пациентите заразени со коронавирус, кои имаат потреба од ваквиот начин на лечење...

Србија ќе даде 8000 вакцини Фајзер за Македонија

Elena Daskalova
Србија ќе даде 8000 вакцини за Македонија, од својата набавка од Фајзер, како одговор на барањето на Македонија за помош при купувањето на вакцини против...

Фајзеровата вакцина стигнува во февруари

admin
Првите вакцини „Фајзер” договорени директно со производителот ќе стигнат во февруари, кога се очекуваат и вакцините преку КОВАКС-системот на Светската здравствена организација. Први ќе се...

Захариева: Изразивме незадоволство за палењето на бугарското знаме во Вевчани

admin
Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева на Фејсбук напиша дека му порачала на бугарскиот амбасадор во Скопје, Ангел Ангелов да реагира за запаленото...

Захариева: Спорот ќе се реши кога ќе се смират страстите

admin
Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева сметка дека решението на спорот помеѓу Скопје и Софија лежи во враќањето на меѓусебната доверба. Таа смета дека...