Македонија

Вработени од АВРМ нелегално „штанцале“ дозволи за работа за странци

Elena Daskalova
Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против  Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје, двајцата вработени во Агенција за...

Медикаментозниот абортус конечно достапен на скопска Гинекологија

Elena Daskalova
Од граѓанската организација ХЕРА соопштуваат дека по долга борба и активизам, медикаментозната опција за рано прекинување на бременоста веќе е достапна на скопската Клиника за...

Ги прекршија ли позитивните пратеници протоколите за заштита од коронавирусот?

admin
Со амбулантно возило од новоотворената клиника на „Никоб“ и облечена во скафандер, пратеничката од СДСМ, Бисера Костадиновска Стојчевска, која е позитивна на коронавирусот вчера влезе во...

Рашковски во куќен притвор, обвинителството ќе се жали на одлуката

admin
Екс генералниот секретар на владата, Драги Рашковски заминува во куќен притвор, иако обвинителството за него побара мерка ефективен притвор. Куќен притвор доби и Даниел Станчески,...

Заев: Нема недопирливи, ама софтверот е набавен преку законска јавна набавка

admin
Откако утрово беша приведени поранешниот генерален секретар на владата, Драги Рашковски и Даниел Станчев, сопственикот на „Инвока груп поради истрага во случајот со набавката на...

Приведен Рашковски, во тек е истрага за набавката на сомнителниот софтвер

Elena Daskalova
Денеска е приведен Драги Рашковски, поранешен генерален секретар и функционер во Владата. Тој се сомничи за неправилна и недоследна набавка на софтвер за следење и...

Опозиција која предизвикува опструкции на штета на населението

Elena Daskalova
Петтиот пакет економски мерки за помош на граѓани погодени од кризните мерки против ковид-19 се уште е заглавен во собраниска процедура. Причина за тоа се...

Уапсен агент за недвижности кој ист имот продавал на повеќе купувачи

Elena Daskalova
Уште едно апсење се случи денеска, кое води до разрешување на сериозен случај на криминал со недвижности. Имено, агентот кој, како што дозна МИА, продаде...

Сторијата на Ден за дрвокрадците во Малешевијата, дел од извештајот на Евротинк

admin
Сторијата во неколку продолженија на порталот „Ден“ се најде во извештајот на Евротник и Глобал Инишијатив објавен во февруари годинава насловен како „Пустошење на нашата...

Бидете внимателни! Смрзнат зеленчук со глувци на полиците во маркетите

Elena Daskalova
Викендов на социјалните мрежи се споделуваше скандалозна и навистина одвратна и непријатна објава, според која во пакет со смрзната мешавина од зеленчук, е пронајден и...