коронавирус

Тестирана нова вакцина против коронавирусот, се очекува нејзино одобрување

Elena Daskalova
Агенцијата за храна и лекови од САД даде позитивна оценка по тестирањето на вакцината на производителот „Џонсон и Џонсон“. Сепак, се очекува и мислењето на...

Бројот на заразени во Македонија од почетокот на пандемијата се наближува до 100.000

Elena Daskalova
Министерството за здравство за изминатото деноноќие ја објави следната статистика: „Во последните 24 часа се направени 2.813 тестирања, а регистрирани се 509 нови случаи на...

Интересен факт: Очилата ја намалуваат шансата за заразување со коронавирус

Elena Daskalova
Уште во времето кога беа регистрирани првите случаи на КОВИД-19, една од препораките на СЗО беше со неизмиени раце да не се допираат лицето, носот,...

Отплови „Панонскиот морнар“: Балканот се простува од Ѓорѓе Балашевиќ

Elena Daskalova
Повеќе српски и хрватски медиуми, меѓу кои и Дневник.хр, ја објавија веста дека легендарниот Ѓорѓе Балашевиќ починал на 68-годишна возраст. Тој бил позитивен на коронавирусот...

Нова мутација на коронавирусот откриена кај деца од Италија

Elena Daskalova
Во детска болница во Трст е детектирана нова мутација на коронавирусот, откриена засега кај две девојчиња, пишува агенцијата „АднКронос“. Според досега познатите информации, се работи...