храна

Бидете внимателни! Смрзнат зеленчук со глувци на полиците во маркетите

Elena Daskalova
Викендов на социјалните мрежи се споделуваше скандалозна и навистина одвратна и непријатна објава, според која во пакет со смрзната мешавина од зеленчук, е пронајден и...

Ќе се казнуваат несовесните посетители на ЗОО Скопје

Elena Daskalova
Од овој викенд започнува инспекциска контрола во Зоолошката градина во Скопје, со цел да се детектираат и соодветно казнат несовесните посетители, кои ги кршат правилата,...

Замрзнување на јогурт? Еве зошто не смеете да го правите тоа

Elena Daskalova
Многумина од нас практикуваат да купуваат поголеми количини храна наеднаш, па да го замрзнат она што нема да го користат веднаш. Но, млечните производи како...

Дали знаете каков бил оригиналниот рецепт за руска салата?

Elena Daskalova
Новогодишната трпеза е незамислива без голем сад со популарната руска салата, која е мешавина на состојки споени со мајонез. Но, во пракса, нема точен рецепт...