Ден

Ал Саех: ОАЕ ќе ја поддржат светската економија со 70 милијарди долари

Државниот министер на Обединетите арапски емирати, Н.Е. Ахмед Али ал Саех по завршувањето на видео самитот на Г20 изјави дека ОАЕ ќе ја поддржи светската економија со дополнителни 70 милијарди долари покрај 270 тони здравствена заштита на 25 држави од целиот свет поддржувајќи повеќе од 270 илјади здравствени работници.

Ал Саех во своето излагање вели дека сега на светот му треба помош од развиените земји од кога и да било претходно. Тој во согласност со земјите од Г20 смета дека вирусот КОВИД-19 е најголема закана по светската економија до сега, дури поголема и од онаа во 2008 година.

Како што информираше Ал Саех, Г20 ќе ја поддржи светската економија со 5 трилиони американски долари.

Во продолжение прочитајте ја во целост изјавата на Н.Е. Ахмед Ал Саех. 

„Владите ширум светот се справуваат со КОВИД-19 и импликациите што тој ги носи према граѓаните и економиите. Потребата за меѓународна соработка е потребна повеќе од кога и да било. Групацијата Дваесет, или Г20, е единствениот форум што ги обединува клучните меѓународни организации вклучени како што е Светската здравствена организација и Обединетите нации, со најголемите и најнапредните економии во светот, кои треба со нивната финансиска, технолошка и стратешка моќ да му помогнат на светот за време на оваа криза.

Во текот на Глобалната финансиска криза во 2008 година,  министрите за финансии од овие земји, се состанаа на самитот на шефовите на владите на високо ниво, Г20 сега несомнено се соочува со најголемиот предизвик од нејзиното создавање. Сега е моментот да се блесне. Г-20 ги собира не само светските лидери, туку и гувернери на Централната банка и министрите кои ги претставуваат земјите за надворешните работи, финансиите, образованието, здравството, земјоделството, вработувањето, животната средина, енергетиката, туризмот, антикорупцијата, трговијата и дигиталната економија. Како групација која опфаќа над 75% од светската трговија и две третини од светското население, ресурсите на Г20 сега треба да се користат во борбата против СОВИД-19 и нејзините импликации за сите нас.

Имајќи го предвид ова, Саудиска Арабија – во својство на домаќин на Г20 – 2020 година, го свика првиот вонреден виртуелен самит на лидерите на Г20, што се одржа на крајот на март. Бидејќи лидерите на Г20 првично не требаше да се сретнат се до Самитот во Ријад во ноември, оваа акција  во комбинација со нивниот залог повторно да се свикаат како што наложува ситуацијата – е сведоштво за светот дека членовите на Г20 се свесни за сериозноста и итноста на криза и подготвени сме да помогнеме.

Во својата декларација по нивниот виртуелен самит, лидерите на Г20 ја препознаа потребата од координирана акција за надминување на последиците од пандемијата КОВИД-19 и се согласија за голем број на заеднички иницијативи за здравствените, економската политика и меѓународните трговски фронтови. Тие се обврзаа да работат заедно за ресурси и поддршка на Фондот за одговор на солидарноста на СЗО во Коалицијата за епидемиска подготвеност и иновации (ЦЕПИ) и Гави, Алијансата за вакцини. Слично на тоа, тие ја повикаа СЗО да ја испитаат можноста за воспоставување глобална иницијатива за подготвеност и одговор на пандемија. На задниот дел од овие заложби, Саудиска Арабија пред само неколку дена го покажа своето раководство ветувајќи 500 милиони долари за поддршка на овие институции и други регионални и меѓународни организации, во нивните напори за борба против СОВИД-19.

Мојата сопствена земја, Обединетите Арапски Емирати, беше меѓу присутните на виртуелниот самитот на Г20. Ние сме многу среќни што учествуваме на годинешниот Г20 на покана на Саудиска Арабија. Ова ни дава можност да се вклучиме во разговори на највисоко ниво и да учествуваме во справуањето со КОВИД-19.

Како што забележа неодамна Неговото Височество Шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан – крунскиот принц на Абу Даби и заменик врховен командант на вооружените сили на Обединетите Арапски Емирати, многу земји во развој немаат пристап до истото ниво на здравствена заштита или превентивни мерки како богатите индустријализирани за заштита од вирусот. Особено на африканските и малите островски држави им е потребно посебно внимание. 

Обединетите Арапски Емирати беа меѓу првите нации што подадоа рака и дадоа помош. Обезбедивме над 270 тони здравствени помагала за над 25 држави кои имаат потреба, поддржувајќи повеќе од 270,000 медицински професионалци во овој процес. Во тие земји спаѓаат Италија, Авганистан, Иран, Кина, Србија, Хрватска, Малезија, Грција, Етиопија, Колумбија, Судан, Кипар и Сејшелите. Јас, исто така, лично се сретнав со Емил Караниколов, бугарски министер за економија, за да разговараме за билатерална соработка помеѓу ОАЕ и Бугарија за предизвиците кои ги даде пандемијата КОВИД-19.

До 19 април, ОАЕ успеаа да спроведат 86 евакуации на земја и воздух за да ги вратат државјаните и жителите на Обединетите Арапски Емирати, вклучувајќи 2.286 граѓани на ОАЕ и нивните придружници во ОАЕ и 22.900 странци во нивните матични земји.

Имаме и мисии за други кои имаат потреба. Обединетите Арапски Емирати ги отвори вратите на својот хуманитарен град во Абу Даби за граѓаните од нашите арапски земји со кои се помогна да се евакуираат од кинеската провинција Хубеи; придонесе за евакуација на голем број јужнокорејски државјани и нивни придружници од Иран; и прими два авиони од Обединетото Кралство во кои превезуваа околу 400 студенти од различни националности.

Во раните денови на кризата, мобилизиравме тим за брза реакција за да се справиме со сите сомнителни случаи, ги затворивме сите училишта, универзитети и расадници и активиравме далечинско школување за сите ученици. Спроведовме привремени меѓународни ограничувања за патувања за сите граѓани на Обединетите Арапски Емирати и го прекинавме издавањето на сите нови визи, кои брзо ескалираа во целосна суспензија на сите влезни и излезни патнички летови.

Неодамнешните иновативни мерки вклучуваат интензивни напори за санитација низ целата земја, воведени се  станици за тестирање  од КОВИД-19  и онлајн видео судење. Обединетите Арапски Емирати се најде во првите редови на тестирањата за вирусот, комплетирајќи повеќе од 765,000 тестови – меѓу највеќе во светот. Авиокомпанијата „Дубаи“ од Дубаи неодамна стана првата авиокомпанија што спроведе брз тест КОВИД-19 на лице место за патниците, со резултатите од тестот достапни во рок од десет минути.

Како поканет гостин на Г20 оваа година, Обединетите Арапски Емирати, исто така, придонесува за одговор на кризи преку своите домашни активности. На пример, од 5 април, ОАЕ обезбедија пакет стимул во вредност од 70 милијарди долари, во согласност со заложбите на лидерите на Г20 да инјектираат над 5 трилиони американски долари во глобалната економија.

Слично на тоа, во согласност со мандатот даден од лидерите на нивниот вонреден виртуелен самит, широк спектар на министри на Г-20 и работни групи редовно се состануваа да разговараат за начините за борба против оваа криза – неодамна министрите на Г20 одговорни за финансии, здравство и земјоделство , како и Работната група за инфраструктура и Работната група за меѓународна финансиска архитектура.

 Обединетите Арапски Емирати – еден од најголемите светски логистички центри – го одржува работењето на своите национални превозници на шпедитери со цел да ги задржи увозот, извозот и меѓународните хуманитарни резерви за помош. Ова е во согласност со залогот неодамна даден од министрите за трговија и инвестиции на Г20 за да се обезбеди непречено и континуирано работење на логистичките мрежи, како и основното движење на здравствените и деловните професионалци преку границите, кога е можно.

Обединетите Арапски Емирати секогаш се силен верник и се залагаат за мултилатерален пристап за решавање на глобалните проблеми. Веруваме дека моќта на овој пристап сега е посилна од кога и да е, бидејќи светот се соочува со она што Генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш го опиша како најпредизвикувачка криза од Втората светска војна.

Ние мора да работиме заедно да ги едуцираме нашите граѓани за опасностите што ги предизвикува оваа болест, истовремено обезбедувајќи надеж за позитивно решавање колку што е можно порано. Иако сè уште не знаеме кога ќе биде тоа, знаеме дека колку повеќе координирани и решителни ќе бидат нашите одговори, толку подобро ќе биде исходот за светот“, напиша Ал Саех во писмото до јавноста.

Можеби ќе ве интересира:

Осуммина починати, 136 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус

Малолетник прободен кај Зелен пазар во Скопје

Лични карти и пасоши во Скопје ќе се издаваат и во сабота и недела

×

Следете не