Ден

Ангеловска: Очекувано е губење на работни места, правиме се што можеме да се спречи тоа

Министерката за финансии, Нина Ангеловска, во одговор на новинарско прашање за бројот на отпуштени работници вели дека владата прави се што може да го сопре процесот на губење на работните места.

„Дали е нормално да очекување затворање на одредени работни места – да. Дали преземаме сѐ за да биде минимизиран тој ефект, апсолутно – да! Тоа се прави со сет на мерки за да биде побрза онаа фаза на опоравување штом ќе дојде моментот за тоа“, рече Ангеловска.

Можеби ќе ве интересира:

Осуммина починати, 136 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус

Малолетник прободен кај Зелен пазар во Скопје

Лични карти и пасоши во Скопје ќе се издаваат и во сабота и недела

×

Следете не