Ден

Атанасов: Африканска чума нема, но во сила остануваат донесените мерки и забрани

Се зголемува будноста за следење на африканската свинска чума откако вчера се отвори уште едно жариште во Србија, кај Пирот, а пред една недела болеста беше потврдена и во уште четири реони на Бугарија. Во земјава африканска чума нема, но во сила остануваат веќе донесените мерки и забрани, рече денеска директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов. 

На средбата со новинарите Атанасов нагласи дека опасноста не е помината и дека ќе трае повеќе години. Фармерите и натаму треба да ги спроведуваат биосигурносните мерки, а граѓаните кои патуваат надвор не треба да носат во куферите храна од животинско потекло, посебно не производи од свинско месо. 

-Опасноста од африканска свинска чума во регионот не е помината. Претпазливост мора да има. Забраните и мерките што ги имплементиравме остануваат. И натаму е забрането да се чуваат свињи на отворено и да се хранат со помии, потенцира Атанасов.

Потсети и дека за африканската свинска чума нема вакцина, поради што превентивните мерки се многу битни. 

Можеби ќе ве интересира:

Сугарески: Носиме Закон за на никој во иднина да не му текне да прави дивоградби

Влатко Зорба

ПССЕ: Намален притисок и гонење на новинарите во С.Македонија

Никола Поповски

Филипче за коронавирусот: Состојбата целосно е под контрола, нема регистрирано сомнителни случаи

Никола Поповски