Ден

Брз чоколаден колач со бисквити и џем

Состојки:

2 јајца
100 гр чоколадо
100 гр шеќер
80 гр брашно
половина прашок за пециво
малку цимет
50 грама путер

За прелив:

100 грама чоколадо
1 лажица млеко
2 лажици масло
џем по избор.

Подготовка:

Изматете ги јајцата со шеќерот, додадете го брашното со прашокот за печиво, растопениот путер, растопеното чоколадо и малку цемет.

Се измешајте, сипете во мал плех и печете на 200 степени околу 35 минути.

Врелиот колач премачкајте го со џем, па прелијте го со растопеното чоколадо со млеко и масло. Одозгора украсете со кршени бисквити.

Можеби ќе ве интересира:

KNOCKED ME DOWN на Галоски – летен хит кој веќе го освојува Балканот

Во продажба е првиот број на енигматскиот магазин „Лавиринт Плус“

Александар Тодески

Нега на кожа по примерот на Мерилин Монро

×

Следете не