Ден

Велика Британија: Вкупно 414 починати, само 87 во последното деноноќие

Бројот на починати од коронавирусот во Англија се зголемил на 414, според англиската Национална здравствена служба.

Во соопштението се вели дека бројот на починати во Англија е зголемен по смртта на уште 28 лица кои биле позитивни на тестот за коронавирус.

Најновите жртви се на возраст меѓу 47 и 93 години, а сите лица веќе страдале од некоја друга болест, освен еден четириесет и седумгодишен маж.

Бројот на мртви од коронавирус во Велика Британија порасна за 87 во изминатото деноноќие, што е најголем пораст од почетокот на кризата.

Можеби ќе ве интересира:

Вакцината за коронавирус ќе се дава во две дози, велат научниците

Александар Тодески

Минеаполис: Расформирање на полицијата – Се спрема нов модел на јавна безбедност

Александар Тодески

Тропската бура Кристобал ја погоди Луизијана

Александар Тодески
×

Следете не